Specialios paskirties šunys

Specialios paskirties šunys
Specialios paskirties šunys

 

Be jau minėtų trijų didelių grupių (darbinių, medžioklinių ir dekoratyvinių šunų) yra grupė šunų, kurių paskirtis susijusi su gyvenimu šiaurėje. 


 


Kinkomieji šunys.
Šiuos šiaurės šunis auginti, veisti ir pritaikyti namų bei šiemos sąlygoms Vokietijoje pradėta palyginti visai neseniai. Pripažintos veislės: samojedai, Sibiro haskiai (gali būti auginami šeimoje), Aliaskos malamutai ir Grenlandijos špicai. Šių veislių fizinės ir psichinės savybės yra taip prisitaikiusios prie sunkaus darbo atšiaurioje šiaurėje, kad auginti jas mūsų platumose patariama tik esant specialioms sąlygoms.  

Pagaliau yra veislių, kurios veisiamos dėl tam tikros paskirties. Vien pagal pirminę paskirtį šios veislės jau daug metų nebenaudojamos. Išvesta daug šių veislių kartų, kurios laikomos kaip namų šunys. Žinomiausi iš jų: 
Dalmatinai: kūno sandara ir eksterjeru skalikams priskirti dalmatinai daug metų lydėdavo karietas ir bėgdavo greta raitelių. 
Niūfaundlendai: Kanadoje jie padeda žvejams atnešti tinklus. Kadangi niūfaundlendai gerai plaukia, naudojami skęstantiesiems gelbėti. 
Landsyrai: tai nauja veislė. Mišraus kailio (juodos ir baltos spalvos) dideli šunys auginami kaip šeimos šunys ir palydovai. 
Eurazijos špicai: išvesti iš čiau čiau, volfšpicų ir samojedų, šiandien Eurazijos špicai populiarumu pranoksta savo protėvius. 
Kromforlenderiai: išvesti iš mažai žinomos mišrūnų veislės ir foksterjerų. XX a. viduryje buvo naudojami kaip palydovai. 
Čiau čiau: kadaise ši kinų šunų veislė buvo auginama maistui. Ir šiandien tolimojoje Kinijoje šie šunys dar valgomi, o mūsiškiai europiniai čiau čiau jau daug dešimtmečių auginami kaip šeimos šunys. 
Šarpėjai: iš Kinijos kilę šarpėjai greičiausiai taip pat buvo valgomi, be to, jie buvo koviniai, medžiokliniai ir sarginiai šunys.  

Šiandien visame pasaulyje yra daugiau kaip 400 pripažintų šunų veislių. Daugelis iš jų – tik vieno šuns vietinės atmainos. Kiti tarpusavyje skiriasi kailio spalva arba plaukų ilgiu, ausų forma ir dydžiu. 
Kaimyninėse šalyse yra identiškų veislių skirtingais pavadinimais (pvz., Vokietijoje – volfšpicai, Olandijoje – keshondai). Tokia įvairovė net specialistams kelia painiavą. O kaip sunku mėgėjui iš šio būrio išsirinkti tik jam tinkamą veislę!  
Remdamiesi mūsų rekomendacijomis, išsiaiškinsite, kuri ar kurios šunų veislės labiausiai tinka jūsų gyvensenai. Suprantama, tai jums gali būti tik pagalbinė priemonė apsispręsti. Kitas žingsnis turėtų būti atitinkamos specialios literatūros studijavimas ir pagaliau veislininkų ar jums patinkančios šunų veislės šeimininkų suradimas. Juos galite sutikti šunų parodoje arba jų telefoną gauti veislininkų draugijoje. 

 

   

Mano Sarikas.lt

 

Ar žinote, kad...

Šunys neturi prakaito liaukų, todėl jų kailis niekada nesušlampa nuo prakaito. Šunys prakaituoja tik per liežuvį ir ... padus.