Šie straipsniai apie šunis jums padės

Šie straipsniai apie šunis jums padės


Šie straipsniai jums padės

 

 

Kai šuns įsigijimo esminiai klausimai yra išsiaiškinti, galima rinktis tinkamą veislę. Daugelis žmonių nuo vaikystės turi svajonių šunį. Galbūt tokią veislę turi kaimynai ar giminaičiai arba tokį šunį matėte fotografijoje ar filme. Pirmiausia dėmesys kreipiamas į šuns išvaizdą – tai gali būti jaukus niūfaundlendas, elegantiškas ir didingas vokiečių dogas, draugiškas bokseris ir prieraišus dobermanas.   
Daugelis veislių turi savitą įvaizdį. Reklama ir pramogų verslas daug prisideda populiarinant kai kurių veislių šunis. Mes pažįstame Lesę, dalmatinus iš Volto Disnėjaus filmo, Hush Puppy iš batų reklamos ir linksmą bei mitrų Westie iš „Casar” reklamos, be to, nesuskaičiuojamą daugybę buldogų, senbernarų, dalmatinų, haskių ir kitų veislinių šunų, žiūrinčių į mus iš reklaminių skydų ir žurnalų puslapių. Galbūt nuostabų šunį jūs pamilote vartydami knygą apie šunis?! Dėl skonio nesiginčijama! Vieniems patinka pasišiaušęs sutaršytas bobteilo kailis arba barzdotasis kolis, kiti svajoja apie elegantiškus raumeningus trumpaplaukių veislių šunis, kaip antai dobermanus arba pinčerius. Visi jie populiarūs dėl išorinių požymių. Apie tai rašoma ir šioje knygoje. Jegu jau turite mėgstamą veislę, tai pagal testą galite patikrinti, ar ji iš tiesų jums tinka. Jeigu konkrečios veislės nesate išsirinkę, tai testas padės nustatyti, kokios veislės šuo geriausiai tiks jūsų gyvensenai. 
Šunys – labai išsivystę gyvūnai. Veislės pasižymi temperamento ir charakterio bendrumu, tačiau kiekvienas individas būna skirtingas. Vis dėlto, yra išimčių ir galima teigti, kad dobermanai arba foksterjerai yra flegmatiški, senbernarai labai aktyvūs, niūfaundlendai lengvai suerzinami. Yra ne tik temperamento, bet ir poreikio judėti, kailio ir kūno priežiūros skirtumų.
Teste pateikiami klausimai įvairiais aspektais, kurie išsirenkant tinkamą veislę yra labai svarbūs. Pavyzdžiui, labai svarbu jūsų amžius. Jei šiuo metu jums 63, esate labai sportiškas ir aktyvus, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad labiausiai turėtų tikti rotveileris. 
Ar žinojote? To nerasite knygose apie šunis: šunys su nukarusiomis lūpomis seilėjasi! Pavyzdžiui, melsvasis vokiečių dogas. 
Airių seteriai yra guvūs ir sportiški šunys. 
Net kai šunys tik žaidžia, bet vaikams vieniems eiti su šunimis pasivaikščioti negalima. 

Tarkime, 7–8 metų šuo kenčia nuo šlaunikaulio artrozės, o jums 70 metų, esate nebe toks pajėgus kaip anksčiau, tai paprasčiausiai gali būti sunku tokį didelį gyvūną dažnai įkelti ir iškelti iš automobilio arba nešti ant rankų didesnę kelio atkarpą. Arba, pavyzdžiui, jūs, turėdamas 70 metų, nusprendėte įsigyti šunį ir išsirenkate Tibeto terjerą. Reikia nepamiršti, kad šie šunys yra labai prieraišūs, jiems reikia daug judėti, ir bendrauti, jie priklauso ilgaamžėms veislėms – neretai sulaukia 15–16 metų ir daugiau. Tai gali nuskambėti šiurpokai, bet ar pagalvojate, kas bus su šunimi, jegu jis jus pergyvens? Ar yra žmonių, kurie vėliau juo pasirūpins? 
Kitas klausimas susijęs su kartu su jumis gyvenančiais vaikais. Aišku, beveik visi šunys, užaugę kartu, jūsų šeimos vaikus myli kaip gaujos narius. Dažnai jų gynybos instinktas yra toks stiprus, kad, pavyzdžiui, jūsų vaikams ginčijantis su draugais, gali kilti nesusipratimų. Globėjiški šunys į ginčą gali įsiterpti. Jei po to liko suplėšyta kelnių klešnė ar švarko rankovė, tai drąsiai galima teigti, kad viskas baigėsi laimingai. Bet jei kaimynams kyla abejonių, ar verta savo vaikus leisti žaisti su jūsiškiais, arba jei svetimas vaikas išties patyrė fizinę ir psichinę traumą, reikalas rimtas. 
Labai dideli ir guvūs šunys tam tikromis aplinkybėmis mažam vaikui gali tapti pavojingi. Ne todėl, kad šuo sąmoningai jį sužeistų; paprasčiausiai žaisdamas jis netyčia gali pargriauti dar silpnai ant kojų stovintį mažylį arba nutempti jį kartu su pavadėliu. 
Negalima leisti vaikui keliauti su vienu ar keliais šunimis. Dažnai šeimos šunys vaikus karštai myli ir gina, bet nepripažįsta jų autoriteto. Tai reiškia, kad vaikai negali nei fiziškai (pavadėliu), nei psichiškai (komanda) suvaldyti stipraus, veržlaus šuns, pavyzdžiui, bokserio. 
Pagaliau yra grupė švelnių mažų šunų, kurie visiškai netinka aktyviems žaidimams. Papijonai, Maltos bišonai ir čiau čiau yra daug atsparesni, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio, tačiau jiems nepatinka, kai vaikai neatsargiai su jais žaidžia. 
Rašydami turėjome galvoje tai, kad vaikas namuose buvo dar prieš šuniui atsirandant. 
Jei šuo namuose buvo anksčiau negu gimė vaikas, reikėtų nepamiršti, kad kai kurie šunys yra linkę prisirišti tik prie vieno asmens. Pavyzdžiui, čiau čiau naujagimiui gali pradėti pavydėti. Kai reikia priimti naują šeimos narį, šunys, kaip gaujos gyvūnai, dažniausiai problemų nesukelia, bet pasitaiko atvejų, kai problemų kyla iš pavydo.  
Taip pat reikėtų įvertinti, ar motinai nebus per sunku rūpintis mažo vaiko ir šuniuko švara, mityba, šėrimu, auginimu, auklėjimu ir dresūra. Svarbu ne tik nuosekliai ir su meile auklėti šuniuką, bet ir savo vaikus pamokyti, kaip reikia elgtis su gyvūnu. Vaikus reikia sudrausminti, jei šuo be perstojo tampomas kaip žaisliukas. Jei neturite nei vaiko, nei šuns auginimo patirties, tai pasirinkdami šunį turėtumėte teikti reikšmę tam, ar šuniukai, kol augo pas veislininką, priprato prie vaikų, ar veislininko vaikai panašaus amžiaus kaip ir jūsų. Jei iškilo problemų, nedelskite paklausti veislininko patarimo. Jis tikrai mielai padės! 
Pasirenkant tinkamą šuns veislę taip pat labai svarbu gyvenimo sąlygos. Jei jūs priklausote prie tų laimingųjų, kurie gyvena privačiuose namuose su aptvertu sodu, tai bet kurios veislės šuniui galite pasiūlyti tinkamas sąlygas. Suprantama, šuo puikiai jaučiasi ir bute, kai bendrauja tik su savo šeimos nariais ir kai pakankamai gauna palakstyti. Būtų protinga apgalvoti dar keletą dalykų. 
Mėgstantis loti šuo daugiabučiame name kaipmat sukels kaimynų pyktį. Net ir tuo atveju, jei namuose šuo vienas paliekamas trumpam arba išvis vienas nepaliekamas, į menkiausią įtartiną garsą laiptinėje, gatvėje ar kaimyno bute jis visada reaguos skardžiu lojimu – taip pat ir naktį. Suprantama, nuosekliai dresuojant šiek tiek galima daryti įtaką mėgstantiems loti šunims, bet tokioje situacijoje geriau būtų pasirinkti ramesnės veislės šunį.   
Jei gyvenate viename iš viršutinių daugiaaukščio namo butų ir name nėra įrengto lifto, tai šuo turėtų sverti tiek, kad jį, susirgusį raiščių ar sąnarių užegimu, pajėgtumėte panešti. Tai gali pailginti jo gyvenimą. Žinokit: lipti laiptais sunku ne tik paliegusiems ligoniams! 
Kai kurios veislės, pavyzdžiui, čiau čiau, akita inu šiurkščiaplaukių bei ilgaplaukių veislių šunys, taip pat kinkomieji šunys, kurių labai vešli pavilnė, turi turėti galimybę kada nori būti lauke. Žiemą šiltame bute laikyti haskį prilygsta šuns kankinimui. Šunys, jei tik gali rinktis, dažniausiai nori būti lauke. Vien dėl tos priežasties jie turi turėti pasirinkimo laisvę! 
Prieš nusiperkant šuniuką sodas ar sklypas turėtų būti aptvertas. To reikia, siekiant apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų, kuriuos gali išprovokuoti šuo, be to, šuo turi būti saugus. Ne kartą yra buvę, kad linksmas šuniukas, tapsenantis šaligatviu, paprasčiausiai nugvelbiamas! Taip pat jį reikia saugoti nuo įkyrių praeivių ir kaimynų. 

 

   

Mano Sarikas.lt

 

Ar žinote, kad...

Lotyniškas frazė "Canis Familiaris" reiškia šuo.