Kokio amžiaus šunį pradėti auklėti, dresiruoti

Kokio amžiaus šunį pradėti auklėti, dresiruoti

Tarp šuniuko auklėjimo ir dresiravimo griežtos ribos nėra. Jei šuniukas laikomas bute, auklėti reikia nuo pat pirmų dienų. Nuo motinos pasiimti šuniuką geriau prieš poilsio dienas. Iš pradžių šunelis naujuose namuose labai liūdės, ilgėsis motinos, kitų šuniukų, todėl jam bus reikalinga žmogaus globa. Kartu su šuniuku reikia paimti skudurėlių iš gimtojo lizdo (vados) su kalės ir kitų šuniukų kvapu. Pirmomis naktimis šuniukui bus malonu glaustis prie guminio šildytuvo, pripilto šilto vandens, nes vadoje maži šuniukai glaudėsi vienas prie kito. Raminančiai šunelį veikia šalia tiksintis žadintuvas.

Prieš pasiimant šuniuką, reikia iš anksto numatyti, kur bus jo nuolatinė gyvenamoji vieta. Šuniukui vardą parinkime trumpą, skambų. Nevadinkime jo žmonių vardu, valstybių ar tautų pavadinimu. Pirmąją vardo raidė nustatoma pagal šuniuko vadą (pagal tai, kada šuniukas gimė). Pirmos vados šuniukai gauna raidę A, antros vados šuniukai raidę B ir t. t.

Laikant šunį bute, jam reikia parinkti nuošalią, apsaugotą nuo skersvėjų vietą. Gultą šuniukui darome iš lentučių, rėmo, aptraukto brezentu. Netinka iš porolono padarytas gultas, nes šuniukas ant jo kaista, be to, greit jį suplėšo. Gulto užvalkalą reikia skalbti kas savaitę!

Parsinešę šuniuką, paguldome jį ant gulto, pašaukiame vardu ir tariame komandą „Vieta!", „Gulėt!". Vėliau kiekvieną sykį kartojame šiuos žodžius. Paklusnus šuniukas per vieną mėnesį įpranta klausyti šių pirmųjų komandų.

Kiekvieną rytą, anksti, kai tik šuniukas atsikelia nuo gulto ir paėda, jis greitai išnešamas į lauką išsituštinti. Pradėjusį tuštintis šuniuką reikia tuoj pat pagirti: „Geras!". Negalima šunelio bausti, jei jis išsituštino kambaryje ant grindų, nes šunelis nesupras, už ką baudžiamas, ir praras pasitikėjimą šeimininku.

Teisingai auklėjant, po mėnesio šuniukas pradeda prašytis į lauką.

Kambaryje ant grindų galima patiesti polietileno plėvelę, o ant viršaus - drėgną skudurėlį. Čia šuniukas dažniausiai ir atlikinės „gamtinius reikalus". Patalpos, kurioje gyvena šunelis, grindis galima iškloti laikraščiais. Mažylis įpranta tuštintis ant laikraščio. Po truputį mažinamas laikraščiais apklotas plotas, kol paliekamas vienas laikraštis. Šunelis, įpratęs tuštintis ant laikraščio, ieškos jo ir neterš viso kambario.

Mažų šuniukų kaulai silpni, todėl iki 3 mėnesių amžiaus negalima leisti lipti laiptais, o nešti juos ant rankų.

Mažą šuniuką reikia imti atsargiai, dedant vieną ranką tarp priekinių kojų, o kitą tarp užpakalinių, stengiantis nesužaloti uodegos. Mažas šunelis neimamas per pilvą.

Prieš pradedant vedžioti šuniuką už pavadėlio, reikia jį pripratinti prie antkaklio dirželio. Iš pradžių duodame šuniukui pažaisti su siūlu ar kaspinu, po to jį trumpam uždedame ant kaklo ir palaikome rankomis. Jei šunelis draskosi, po poros minučių nuimame ir vėl leidžiame žaisti.
Vėliau vietoj siūlo ar kaspino duodame šuniukui pažaisti ir uostyti minkštą dirželį. Glostydami šuniuką jam nepastebint uždedame dirželį ir palaikome rankomis. Jei šunelis draskosi, dirželį nuimame. Šuniukui pripratus prie antkaklio, pradedame jį pratinti prie pavadėlio. Pavadėlį prisegame nepastebimai, einant į lauką. Lauke šunelis džiaugiasi laisve ir mažiau kreipia dėmesį į laisvai laikomą pavadėlį. Po to šuniuką vedžiojame prie kairės kojos.
Neleiskime jaunam šuniukui šokinėti per platų griovį, aukštą tvorą, nes jis gali išsinarinti sąnarius ar susilaužyti silpnus kojų kaulus.

Taip prižiūrėdami šuniuką ir pradedame jį auklėti. Jei šunelis elgiasi netinkamai, subarame žodžiais „Negalima!". Šuniuko nervų sistema dar nesusiformavusi, todėl negalima jo perkrauti sunkiais pratimais, griežtomis komandomis.

Jei šaukiamas šunelis neateina pas šeimininką, šis turi pasislėpti; šuneliui atėjus pagirti žodžiais „Geras!", paglostyti, duoti skanėstą. Neatėjus pas šeimininką didesniam šuniui pagal komandą „Pas mane!", reikia, kad kas nors po komandos mestų į šunį nedidelį grumstelį ar pagaliuką. Tada šuo bėga guostis šeimininkui. Šeimininkas pagiria, paglosto, duoda skanėstą. Jei nėra kam padėti, po komandos „Pas mane!" šuniui nematant pats šeimininkas turi mesti lengvu daiktu į šunį ir vėl pakartoti komandą „Pas mane!"; šuniui atbėgus jį pagirti. Taip šuo įpranta po kiekvienos komandos ateiti pas šeimininką.

Į dresiravimo aikštelę patartina vesti 6 mėnesių šuniuką. Iš jauno šuniuko reikalaujama daug mažiau negu iš suaugusiojo. Vėliau, jam įgyjant įgūdžių, einama prie sudėtingesnių dresiravimo komandų, kaskart vis kartojant išmoktus dalykus. Dresiravimo aikštelėje reikia tiksliai vykdyti dresiravimo instruktoriaus nurodymus.

Mano Sarikas.lt

 

Ar žinote, kad...

*Korėjos "pošintang'as" yra šunų mėsos sriuba. Ypatingai ši sriuba valgoma vasarą, nes tikima, kad ji labiau atpalaiduoja moteris ir sustiprina vyrų pajėgumą.